Як медитувати?

В цій статті я розкажу вам основи медитації – все, що потрібно знати, щоб почати освоювати медитацію. Але скажу одразу, що перевірити ці знання ви зможете тільки через практику, до того ж, неодноразову. Навіть якщо ви не будете нічого читати про медитацію, але будете інтуїтивно практикувати – через кілька місяців, відкривши книжку, ви зрозумієте все, про що там написано. І навпаки – якщо ви просто прочитаєте, але не будете виконувати інструкції, то всі знання залишаться пустими і скоро просто пропадуть через непотрібність. 

  1. Як правильно сидіти? Поза для медитації.

    Існує декілька сидячих поз для медитації в йозі, використовувати ви можете будь-яку, яка вам найзручніша:
    – Сіддхасана
    Siddhasana

    – Падмасана

    – Ваджрасана

    Vajrasana
    – Вірасана

    Virasana
    – Сидячи на краю стільця, не опираючись на спинку

    Meditation sitting on a chair

    Спина має бути з невеличким прогином в попереку, щоб вас не завалювало назад і спина не округлялася. Крім того, зверніть увагу на те, щоб голова не відкидалася назад і не падала вниз – вона має бути спрямована прямо, маківкою вгору і підборіддям трошки вниз (до горла).

    Окремо можу додати, що медитувати можна також лежачи на спині на твердій рівній поверхні (шавасана). В цій позі, наприклад, виконується йога-нідра (медитація-релаксація, що супроводжується голосом інструктора).

    Savasana

    Також можна медитувати стоячи, ходячи – та як завгодно, коли ви вже вмієте це робити. Більш того, з часом практики стираються межі між медитацією і просто медитативним станом свідомості, який виникає вже спонтанно і може тривати дуже довго. Але починати освоєння краще з положення сидячи з прямою спиною в позах, що вказані вище.

  2. Що треба робити в медитації?

    Існує кілька основних типів медитації. Інколи вчителі вказують, що це ступені медитації, і перша з них – найпростіша:

    1) Медитація – концентрація, коли ви обираєте будь-який ОДИН об’єкт для споглядання, і стараєтеся повсякчас повертатися увагою до нього, не відволікаючись ні на що інше.

    Цим об’єктом може бути дихання, серцебиття, свічка, яка горить, вода, яка тече, фонтан, фізичні відчуття, ваша кішка, філософські категорії типу час, простір, Бог, душа – все, що завгодно, але ОДНЕ.

    Ви маєте поводитися в цій медитації як дослідник, який вивчає предмет дослідження. Наприклад, якщо у науковця є задача спостерігати за поведінкою червоних кров’яних тілець, то дивлячись в мікроскоп, він буде дивитися лише на них. Все інше буде лише фоном.

    Інший приклад – орел, який споглядає свою здобич. Він буде ігнорувати все навкоро, його погляд буде спрямований лише на того, на кого він полює.

    Об’єкт медитації в такому разі споглядається вами зусебіч. Наприклад, якщо це  дихання, то як повітря відчувається кончиком носа? Як воно йде по нііздрях, розділившись на два косих потоки повітря, як воно потім поєднуються в один потій і йде в горлі по дихальних шляхах? Як розширюються легені, ребра, живіт? Як рухається пупок під час дихання? Яка температура повітря, коли ми його вдихаємо і видихаємо? І т.д.

    2) Медитація – споглядання, деконцентрація, коли у вас немає об’єкта іншого, крім даного моменту життя.

    Тобто, ви тотально присутні в моменті життя – в такому, як він є, без жодних очікувань, без жодного засуду. Ви нічого не стараєтеся виділити чи викликати, ви нічого не відкидаєте, не сприймаєте як правильне чи неправильне. Ви позбуваєте будь-яких шаблонів і просто розширюєте зону свого сприйняття, пускаючи туди абсолютно все, що приходить.

    Я б тут розділила сприйняття на три умовні категорії:
    – Сприйняття всього, що відбувається в зовнішньому світі навколо вас в цей момент (фон, події, люди, рух, звуки, світло, температура, погода – все, що є тут і зараз зовні),
    – Сприйняття всього того, що є всередині (ваші емоції, фізичні відчуття, почуття, думки, серцебиття, дихання, настрій – все разом), без “поганого” і “гарного”, “правильного” і “неправильного”. – Даєте всьому ставатися спонтанно, дозволяєте і просто легенько спостерігаєте.
    – Поєднання першого і другого разом. Єднання внутрішнього і зовнішнього – це мабуть вже найбільш повна медитація, і найскладніша спочатку. Повна деконцентрація і об’ємне сприймання навіть без ділення на “я” і “не я”.

    Метафора цієї медитації – бути як листок, що впав з дерева. Він не має уявлення, куди летіти правильно чи неправильно – віін просто падає, і відчуває, і все. Його вітер піджкинув – він піднявся вище і знову падає, хитається. Ще раз підкинув – ще раз піднявся тощо. Ми маємо тут бути як цей листочок – розслаблені, легенькі і просто споглядаємо.

    3) Виділю ще один тип медитації – самоспостреження, самоспоглядання. Коли ви концентруєтеся на внутрішньому вивченні самого себе. Найдієвіша форма психогігієни і психопрофілактики – ставлення до себе як до об’єкта вивчення, а не осуду чи оцінки.

    Які у мене зараз думки? Які відчуття? Який фізичний стан? В якій я позі знаходжуся? Які події викликають які думки? Які емоції викликаються такими думками? Які вибори я роблю під якими емоціями? Який настрій у мене після таких вчинків чи виборів? Які думки приводять мене до такого стану свідомості, які думки – до того стану?

    Коли ви себе таким чином вивчаєте, то з часом ви себе краще дізнаєтеся, ви себе знаєте. Коли ви себе знаєте – ви собі довіряєте. Коли ви собі довіряєте, ви можете розслабитися, тому що у вас є контроль. Коли ви себе вмієте контролювати і довіряєте собі, і розслаблені по життю – ви стаєте щасливішими, ваш ріівень життя покращується як всередині, так і зовні, тому що у вас є довіра як до себе, так і до життя.

    Це найкраща психопрофілактика і психогігіієна, яка є – самоспостереження, самодосідження, самоспоглядання, самопоміч. І все завдяки медитації.

  3. Що дає медитація (коротко).

    – Вміння концентрувати увагу на досягненні будь-якої цілі,
    – Вміння дослідити проблему, знайти її причину, зрозуміти її природу і знайти вихід,
    – Вміння не відволікатися на несуттєве,
    – Вміння відкривати розум для сприйняття нового (усвідомлення нових форм поведінки, нових ідей для творчості чи бізнесу тощо),
    – Креативне, нетривіальне мислення,
    – Довіра собі і Всесвіту, вміння розслабитися і дозволити усьому бути таким, як воно є,
    – Знання себе, знання тих проявів світу, які ви хочете знати,
    – Вміння відкидати очікування і старі уявлення, незашореність погляду,
    – Вміння помічати причини тих чи інших подій в житті,
    – Вміння бути уважним, піклуватися про інших, як і про себе, а звідси і покращення здоров’я, і покращення відносин з іншими людьми, і краща самореалізація і т.д.Думаю, що цього вже дщостатньо, щоб закортіло спробувати :) Складного в медитації немає нічого. Її найбільший плюс в тому, що вона приємна!

    Медитація – це час для себе, час, коли ви розслаблено споглядаєте те, що вже є, не намагаючись щось РОБИТИ, змінювати, старатися. Це час, коли ви просто віддаєте належне тому, що вже створене до вас чи до цього моменту часу і насолоджуєтеся цим. Замість планів щось змінити чи самого акту змінення. Це і є дзен, і йому можна навчитися.

    Перегляньте відео про медитацію:

     

Внесіть йогу – цей надпотужний інструмент саморозвитку в своє життя вже сьогодні. Зв’яжіться з нами через зручні месенджери або за телефоном та розпочніть свій шлях до здоров’я, гармонії та щастя. 🧘✨

+38 (097) 877 13 74

Telegram

 

А також додавайтеся в інстаграм:

Instagram

 

З любов’ю, тренер Ірина Ягубова.