В гімнастиці йогів існує декілька сидячих поз для медитації – це сукхасана, сіддхасана, падмасана, вірасана і декілька інших. Зараз я не буду робити детального опису техніки виконання кожної з них. Зараз моя задача – описати сукупну користь сидіння з підігнутими під себе ногами і прямою спиною, в порівнянні зі звичайним сидінням на стільці.
Навіщо сидіти як йоги?
- При звичайному сидінні на стільці людина (для того, щоб занадто не втомлювалися м’язи спини), округлює спину, закидаючи голову назад і напружуючи м’язи плечового поясу. Коли ж вона сидить підігнувши ноги, то її хребет зберігає свою натуральну форму з двома невеликими природніми вигибами – в попереку та шиї. Ці вигиби забезпечують опір тулуба на хребет, що підтримується м’язами спини і брюшного пресу. Як наслідок, м’язовий корсет хребта і брюшного пресу підтримує свою силу, стійкість, симетричність і правильність форми.
- Природнє положення хребта не допускає зайвої компресії внутрішніх органів (яку створює округлення спини), сприяє гармонійній роботі серцевого м’язу, постійній циркуляції крові у внутрішніх органах, завдяки чому тонізуються органи травлення і покращується перистальтика кишківника.
- Завдяки активації парасимпатичної нервової системи, сповільнюється серцевий ритм, регулюється артеріальний тиск, покращується сон, зменшується вплив стресових факторів на психічний і фізичний стан.
- Сидячи в такому положенні з розкритим плечовим поясом і грудною клітиною, людина дихає більш глибоко і повільно. Повне дихання в сукупності з правильним положенням голови і шиї забезпечує мозок притоком свіжої крові, сприяє відновленню клітин, зменшує загальну втомлюваність, покращує працездатність, настрій і всі когнітивні функції.
- Положення ніг при цьому сприяє підтримці гнучкості, рухливості тазових і колінних суглобів, щиколоток, зміцнює стегна і гомілки, тонізує кровоносні судини і нерви ніг, нижньої частини хребта. При цьому розкриваються стегна, пах, оздоровлюються статеві органи, підтримується в нормі гормональний фон організму.
Важливо! Сидячи в одній з вище перерахованих медитативних позицій, ви можете відчути завелике навантаження на м’язи попереку або суглоби (або велике бажання скруглити спину). В такому разі вам потрібно підкласти під таз рушник, складений в декілька разів, або подушку – так, щоб таз знаходився трохи вище рівня колін. Тоді вам набагато легше буде тримати пряму спину і уникнути перенавантаження суглобів.
Не забувайте, що треба слідкувати за реакціями свого тіла. Якщо відчуваєте, що в медитативній позі ваші ноги болять або оніміли, і треба її змінити – зробіть це. Не можна змушувати себе тримати перераховані асани через силу, бо це може спричинити травму! Коли відчуваєте потребу, ненадовго випряміть перед собою ноги, помасуйте коліна або кісточки (де є неприємні відчуття), трохи порухайте або потрясіть ними, і тільки коли вони повністю відновляться – можете сісти в позу знову або змінити її на альтернативну.
Момент: сидіти таким чином не обов’язково тільки на килимку для йоги. Ці пози ідеально підходять і для дивана/стільця/лавочки/підлоги/газону і т.д і т.п. Якщо у вас є діти, привчайте їх сидіти правильно якомога раніше (малих навіть і привчати не треба – вони це роблять інтуїтивно, їм достатньо просто підтримати цю звичку). Якщо вони вчаться в школі – нехай сидять таким чином за партою, роблять домашнє завдання, їдять, граються і так далі. Це допоможе зберегти їм здоровий хребет, зір і загальний стан організму.
В цій справі важливо побороти в собі соціально детерміновані уявлення про “прийнятність” або “неприйнятність” сидіти таким чином “на людях”, за столом і так далі. Ви маєте для себе вирішити, що для вас важливіше, – здоров’я і розвиток чи думка про вас або вашу дитину пересічних громадян. Якщо перше, то вам доведеться переглянути багато соціальних “норм” і почати створювати свої власні, здорові і корисні життєві звички.
Внесіть йогу – цей надпотужний інструмент саморозвитку в своє життя вже сьогодні. Зв’яжіться з нами через зручні месенджери або за телефоном та розпочніть свій шлях до здоров’я, гармонії та щастя. 🧘✨
+38 (097) 877 13 74
Telegram
А також додавайтеся в інстаграм:
З любов’ю та турботою про ваше благополуччя, тренер Ірина Ягубова.