Нав’язані страхи і обмежуючі установки.

На психологічних консультаціях я часто стикаюся з цікавим феноменом – як люди можуть нав’язувати власні обмежуючі установки чи страхи своїм рідним. Давайте розглянемо,  чому так відбувається:

 • Бажання захистити: В деяких випадках люди можуть вважати, що нав’язання страхів і обмежень їхнім рідним є способом захистити їх від можливих негативних наслідків або небезпек.
                  Прикад: батьки можуть нав’язувати дітям, що без відмінних оцінок в школі вони не зможуть мати гарного майбутнього, тим самим провокуючи тривогу, невроз і “синдром відмінника”.
 •  

 • Особисті психотравмуючі досвіди можуть викликати страхи та обмежуючі переконання. Люди можуть намагатися уникнути подібних ситуацій для себе чи інших, навіть якщо це необґрунтовано.
                 Приклад: У людини сталося ДТП в темний період доби, і щоб ніби уникнути аварій в майбутньому, вона взагалі перестала водити ввечері, і того ж вимагає від партнера.
 •  

 • Моделювання поведінки: Деякі страхи та установки можуть бути узяті на зразок від батьків чи інших авторитетних фігур. Якщо батьки мали обмежуючі переконання, їхні діти можуть унаслідувати або прийняти ці установки.
                 Приклад: в батьківській сім’ї були інцеденти з невірністю – і мама може передавати доньці страх і установку, що всі чоловіки зраджують.
 •  

 • Неопрацьовані емоції часто призводять до страхів, обмежень, конфліктів. Люди можуть намагатися уникнути подібних емоцій чи передати їх іншим, сподіваючись на зниження свого власного дискомфорту.
                  Приклад: після виходу з абьюзивних стосунків жертва може так сильно намагатися захистити себе, що сама нападає на іншого без видимої причини (тому що їй просто здається, що партнер посягає на її кордони).
 •  

 • Соціальний тиск і очікування. Люди можуть намагатися нав’язати загальноприйняті соціальні стереотипи, страхи та норми оточуючим у відчутті, що вони діють правильно. Часто це роблять батьки по відношенню до дітей.
                  Приклад: Мати може підганяти доньку вийти заміж чи народжувати дітей, не зважаючи на те, що у неї ще немає достойного патнера чи міцних стосунків.
 •  

 • Контроль і нестабільність: Люди, які відчувають потребу в контролі або стабільності, можуть намагатися впливати на оточуючих, щоб забезпечити цю стабільність.
                  Прикад: чоловік може тримати дружину вдома біля себе і не дозволяти їй працювати, щоб вона не знайшла собі іншого й не пішла з сім’ї.
 •  

 • Страх перед невідомим. Люди можуть намагатися утримати себе і інших у відомому, навіть якщо це означає обмеження.
                  Приклад: знаючи, що дівчину б’є чоловік, подруга може радити їй не йти з сім’ї й терпіти, адже вона може більше не вийти заміж і лишитися з дитиною наодинці.
 •  

 • Спроба вирішити власні проблеми: Люди можуть намагатися вирішити власні невирішені проблеми чи страхи, нав’язуючи іншим свої рішення чи переконання.
                 Приклад: “Хочеш досягти успіху – постійно розвивайся і не витрачай часу дарма”. Ця установка може призводити до постійного неврозу і не почуття провини, коли ти “не розвиваєшся”. Часто такі установки передаються рідним.
 •  

Розуміння цих факторів може допомогти у взаєморозумінні та сприяти розвитку здорових відносин. Зазвичай, обмеження та страхи, які люди нав’язують іншим, відображають їхню власну внутрішню боротьбу й потребу психологічного опрацювання.

Часто це опорацювання полягає не в тому, щоб щось в собі змінити, а в тому, щоб просто розслабитися і дозволити собі все – інколи працювати й досягати успіху, а інколи відпочивати, лінуватися, помилятися, міняти круг спілкування, пріоритети й захоплення.

Коли ми дозволяємо собі бути собою неідеальними, ми тим самим дозволяємо іншим поруч з нами розслабитися і проживати своє життя без зайвої напруги.

Розслабитися і слухати себе – це найкраще, що ми можемо зробити як для своєї психіки, так і для психіки наших рідних. Тож давайте слухати власне серце, не нав’язуючи свої страхи і обмежуючі установки іншим, а також не переймаючи їхні.

З любов’ю, ваш психолог Ірина Ягубова.

Записуйтеся на психологічні консультації онлайн:

Telegram

+38 (097) 877 13 74

а також додавайтеся в інстаграм:

Instagram