Профілактика психологічних проблем набагато простіша, ніж їх лікування, – все так само, як і з фізичним здоров’ям.

Але відразу скажу, що якщо вам все-таки потрібна психологічна допомога або ви вдавалися до неї раніше, спробуйте не боятися цього і подивитися на це з іншого боку – навичка виходу з психологічних проблем дає вам на майбутнє не лише робочі методи та контакти гарниї спеціалістів, а й внутрішню впевненість в тому, що проблеми можна вирішити – а це 50% успіху у виході з кризи.

Якщо ви відчуваєте, що профілактувати вже пізно, і вам потрібна людина, яка вас вислухає і подасть руку допомоги – обов’язково звертайтеся до психолога і повірте – через деякий час ви перестанете соромитися цього, і терапія буде для вас чимось настільки ж звичайним , ресурсним, приємним та корисним, як, наприклад, сходити на масаж або побувати на природі.

Психолог онлайн

Отже, в чому полягає психопрофілактика і які є психогігієнічні техніки?

 • Усвідомлення того, що будь-який складний період закінчується. Будь-який. Тобто, навіть якщо людина у клінічній депресії або має суїцидальні думки, навіть якщо в неї трапляються психопатичні епізоди – все це лікується та минає. Але перебуваючи всередині проблеми, завжди створюється ілюзія унікальності свого випадку та неможливості виходу із ситуації. Просто повірте – закінчується все, і особливо якщо робити якісь дії.
 • Треба перестати заплющувати очі на існуючі проблеми у житті. Іноді ми забуваємо, що таке проблема і перестаємо її сприймати як таку. Для простоти сприйняття ми називатимемо проблемами ті сторони життя, які нам суб’єктивно не подобаються і приносять нам страждання тією чи іншою мірою. Так, є певна категорія проблем, які ми не усвідомлюємо – ті, що лежать у підсвідомості і є причинами явних проблем. Але щоб до них дістатися, нам потрібно звернути увагу хоча б на ті проблеми, які ми усвідомлюємо. І розпочати самоспостереження.
 • Отже, чесне самоспостереження – це важлива техніка психопрофілактики. Іншими словами, ми повинні відкрити очі і подивитися на себе і на своє життя тверезо на власні очі. Тобто, нам потрібно усвідомити, що нам подобається, що нам не подобається; що у своєму житті ми робимо за своїм бажанням, а що є стереотипом, нав’язаним іншими людьми; чого ми хочемо і чого ми не хочемо; які думки ми постійно чуємо в голові і ігноруємо і т.д.
 • І тут я завжди рекомендую підключити та ввести в щоденний ритуал дієвий і до болю простий метод – блокнот! Візьміть гарний блокнот, ручку, маркери, стікери та пишіть списки. Це працює, але тільки в тому випадку, якщо ви розслабитеся і писатимете все, що спадає на думку, не відкидаючи думки як “дурні”, “маячні” або “недостатньо реальні”. Наприклад, якщо ви пишіть список “Мої проблеми” і вам на секунду спало на думку записати туди зайву вагу – зробіть це.

  Психолог онлайн Україна

  Приклад списків, які неодмінно наблизять вас до розуміння себе:
  – Мої проблеми;
  – Мої страхи;
  – Мої мрії/плани;
  – Що мене тішить і що я люблю;
  – Що я хочу змінити у своєму житті/ у відносинах;
  – За що та кому я вдячний;
  – Список моїх досягнень, чим я пишаюся;
  – За що я вдячний сам собі;
  – Чого я хочу від свого партнера;
  – Список бажань;
  – Що я хочу купити;
  – Що я люблю у собі, своєму характері;
  – За що я вдячний своєму тілу/розуму;

 • Ведення щоденника – це саме та техніка, яка дозволяє профілактувати психологічний/ментальний стан та стежити за ним щодня. Якщо ви протягом кількох днів/тижнів помітите, що записи в щоденнику стали надто похмурими, ви зможете вчасно почати щось змінювати. Щоденник не дозволить вам заплющувати очі на неприємності всередині.

  психолог Київ

  Рекомендую кожен день заповнювати всього лише три пункти!
  – Коротка назва дня. Це дозволить вам зрозуміти, на що ви витратили більшість часу сьогодні всередині самого себе, тобто яка подія або яка думка/тема зайняла так багато місця, що заслужила стояти на чолі.
  Що мене сьогодні порадувало. Сюди пишіть все, що спадає на думку, від найменших усмішок, до великих радостей і досягнень.
  Приклади: смачна їжа, прогулянка у парку, розмова з другом, дзвінок батьків, гарне самопочуття, гарна погода, укладання договору, гарний фільм, музика тощо. – все, що завгодно, хоч це щось об’єктивне, бачне іншим людям, хоч стосується тільки ваших внутрішніх переживань.
  Не треба бути вдячним комусь конкретному, достатньо розвивати це почуття всередині. Тому що це почуття дуже схоже на те, що називають щастям – коли ти помічаєш – “млинець, сьогодні такий класний день, стільки всього порадувало”. І коли кожен день пишеш це в щоденнику, то кожен день відповідно звертаєш на це увагу + вивчаєш себе, робиш висновки про те, що тебе робить щасливим.
  – Плани на завтра. І сюди я вам рекомендую писати лише те, що ви й так планували зробити. Не пишіть нереального. Пишіть прості речі, які ви завтра у будь-якому разі зробите.
  Наприклад: сходити на роботу, попити каву, вчасно поїсти, підбирати у квартирі, відвести дітей до школи та забрати їх, прогулятися з дітьми у парку тощо.

  Плюс я вам рекомендую додати до плану один пункт – те, що ви хочете зробити для себе і чомусь завжди відкладаєте.
  Наприклад: замовити собі нову білизну, поїсти морозиво, поспівати караоке, послухати улюблену музику, переглянути фільм, сходити в кіно, потанцювати, переглянути фотографії тощо. Це має бути щось приємне для вас. Цим пунктом ми будемо приділяти увагу своїй Внутрішній дитині, тішити її.

  Психотерапія онлайн

  Заповнення трьох пунктів займе у вас 10-20 хвилин часу на день, але принесе вам купу корисної інформації про себе, особливо у перспективі. Повірте, я не зустрічала жодної людини, яка ввела б у звичку ведення щоденника і не побачила б у цьому величезного ресурсу.

 • Ділитись тим, що відбувається всередині з іншими людьми. Якою б ви не були розумною людиною, думати та говорити – це різні речі. Думками себе вилікувати дуже складно, швидше і легше – внутрішнім мовчанням і медитацією. Але якщо у вас є поруч друг, родич, партнер, батько, дитина – хтось, хто може приділити увагу вашим переживанням, кому ви довіряєте, – будь ласка, поділіться ними.

  Якщо такої людини немає, зверніться до психолога. Психолог зрештою – це просто людина, яка вміє слухати безоцінково і яка приділить цілу годину саме вам і вашим почуттям, а це вкрай важливо кожному. Вони структуруються в той момент, коли ви їх вимовлятимете, тому що в голові вони, як правило, хаотичні – деякі постійно повторюються, деякі приходять, лякають і йдуть, деякі настільки тихі і скромні, що ми їх навіть не помічаємо доти, поки що ні слухається. У таких випадках ми можемо сказати “слухай, мені тут тільки що на думку прийшла ідея, а що якщо …” або “Мені іноді здається, що …” може запитати те, що ви самі б не подумали.

  Психолог, наприклад, може помітити патерни і повторювані стереотипи у ваших словах, а зсередини ми рідко таке в собі помічаємо.

 • Відпочивати та їздити у відпустку! Якщо настав момент, коли все набридло, не поспішайте кидати роботу, спалювати мости у стосунках і взагалі щось руйнувати – спробуйте спочатку просто поїхати у відпустку. На відпочинку до вас обов’язково прийдуть правильні відповіді, вже з зовсім іншого, свіжого і адекватного стану свідомості. Тільки потрібно дійсно кудись поїхати, а не залишитися вдома в чотирьох стінах з тими ж проблемами. Потрібно поміняти антураж і обов’язково відпочити. Тобто:

  – ніякої роботи із собою,
  – жодної погоні за досягненнями та кількістю зроблених справ,
  – ніякої тривоги та думок на кшталт «а чи правильно я відпочиваю», «чи це нормально – спати до 10», «а чи не пропущу я все на світі, якщо не поїду на екскурсію». : від тривоги, від справ, від розкладу, від роботи, від усього того, що вдома набридає. Якщо ж удома набридло лише одне – нестерпна нудьга, то можна і екскурсіями поїздити. Тільки повністю відновивши сили, з’являється мотивація робити якісь нові круті проекти чи займатися творчістю.

Підсумовуючи все сказане вище, щоб бути здоровим психологічно, будьте чесними до самого себе, вчасно відпочивайте, дивіться правді в очі, вивчайте себе і живіть своїм життям, не нав’язуючи собі чужих думок, а їм своїх. Діліться тим, що переживаєте всередині і не бійтеся звертатися за допомогою, вірте в те, що все погане минає, а все справжнє і світле, все ваше істинно – залишається назавжди.

Будьте здорові і якщо потрібно – записуйтесь на консультації.
Ірина Ягубова

ПЕРЕЙТИ В МАГАЗИН

Допомога психолога онлайн