Йога і вегетаріанство. Чи має йог відмовитися від м’яса?
Питання відмови від м’яса є одним з найчастіших питань, що виникають серед практикуючих йогу. Чи пов’язані йога і вегетарінство насправді? Розберемо основні аспекти цього питання.
Ахімса
Один із важливих аспектів вегетаріанства полягає у повазі йогіна до всього живого, відмові від насильства над іншими живими істотами. Такий стиль харчування відображає основний принцип йоги – “Ахімса,” що означає ненасильство і повагу до життя.
З іншого боку, моя особиста думка полягає в тому, що головне – не завдавати шкоди людям навколо і самому собі. Якщо, відмовившись від м’яса, ви відчуваєте незадоволеність життям, його неповноту, чи обмеження в харчування у вас викликає агресію, фрустрацію, то краще вже їсти м’ясо, але не мучити себе і своїх близьких.
Вегетаріанство, як і все інше, має прийти через принцип ахімси, тобто, ненасильства, в тому числі, до самого себе. Це має відбутися природно, через бажання це спробувати і поекспериментувати. Воно не має бути нав’язане собі чи комусь іншому через силу волі чи терпіння. І це – надзвичайно важливо.
Фізичні аспекти харчування
Харчування впливає на фізичне та емоційне становище людини. Багато йогів вважають, що вегетаріанство сприяє збереженню фізичної та психічної гармонії. Вони вірять, що рослинна їжа легше засвоюється організмом, адже вона більш багата вітамінами, мінералами та антиоксидантами, що сприяють гармонійному функціонуванню організму.
З іншого боку, бездумна відмова від м’яса, не замінюючи його іншими корисними стравами, може тільки нашкодити здоров’ю, адже харчування має бути різноманітним і насиченим нутрієнтами. Наприклад, якщо людина просто викине м’ясо з раціону, не замістивши його бобовими, молочними продуктами тощо, то вона може недоотримувати добову норму білка.
Тож переходити на вегетаріанську дієту треба з розумінням, урізноманітнивши свій стіл новими рослинними стравами, і обов’язково робити їх смачними, щоб не було психологічної туги за м’ясом, тоді зміна раціону не принесе страждань і піде на користь.
Духовні аспекти вегетаріанства
Для багатьох йогів вегетаріанство – це вираз їхнього вибору жити в гармонії з навколишнім світом. Вони вважають, що рослинний спосіб харчування сприяє зниженню насильства в світі та сприяє духовному розвитку. Адже рослинна їжа допомагає очистити розум, підвисити психічну чутливість, тому вона сприяє поглибленню йогічної практики.
Тим не менш, моя порада йогінам, які обрали вегетаріанство – духовність в тому числі полягає в ненав’язанні своєї думки іншим людям. Якими б очевидними для вас не були плюси вегетаріанства, важливо дати іншим змогу самим вирішувати, як вони хочуть харчуватися. Йогіну не слід вважати себе вищим (за інших) у духовному розвитку тільки тому, що він перестав їсти м’ясо. Навпаки, духовний розвиток – це про співчуття, розуміння інших людей, любов до них, як би вони сильно не відрізнялися в своїх поглядах.
Роль індивідуальності
Важливо враховувати, що не існує одного правильного відповіді на питання, чи має йог відмовитися від м’яса. Харчування – це індивідуальний вибір, і він може залежати від ряду факторів, таких як фізичний стан, культурні звичаї та особисті переконання. Існує різноманітність вегетаріанських дієт, які включають у себе молочну продукцію, яйця або їх комбінації. Кожен йогін може знайти оптимальний тип харчування, який відповідає його фізіології, моральним уявленням та етичним переконанням.
Одна з психічних функцій, яка дуже гарно розвивається завдяки йозі, – це уважність. Увага до власної особистості є надзвичайно важливою в практиці йоги – як на килимку, так і в медитації, і так само в звичайному житті. Наприклад, йогін споглядає зміни власного фізичного, психологічного і енергетичного стану в залежності від того, що він їсть. І в залежності від того, які стани чи властивості він хоче в собі розвинути, він обирає своє харчування. Слухати власне унікальне тіло – набагато важливіше, ніж сліпо слідувати чужим порадам. Йогін – це той, у кого фізичне тіло і душа безперестанно обмінюються інформацією, слухають одне одного та існують в гармонії.
Важливо слухати своє тіло та душу і робити вибір, який відповідає вам найкраще, зберігаючи при цьому повагу до життя і всіх живих істот.
Записуйтеся на заняття йогою онлайн тут:
Telegram
+38 (097) 877 13 74
а також додавайтеся в інстаграм, щоб не загубитися: